У травні 2025 року небо подарує чимало видовищ для поціновувачів астрономії. Серед них – метеорний потік Ета-Аквариди, парад яскравих планет, а також очікуване яскраве явище на відстані трьох тисяч світлових років від Землі — зоряний вибух у системі T Coronae Borealis.

Планетарна вистава над горизонтом

Увесь місяць астрономи-любителі зможуть спостерігати яскраві планети Сонячної системи, що з’являтимуться в різний час доби.

  • Венера буде помітною за годину до сходу Сонця низько над горизонтом на сході.
  • Марс з’являтиметься після заходу Сонця і зникатиме з поля зору приблизно опівночі.
  • Юпітер світитиме в західній частині неба — ближче до кінця місяця він з’являтиметься одразу після заходу.
  • Сатурн почне свій рух поряд із Венерою на світанку, поступово піднімаючись вище.

Цікаво, що в першій половині місяця можна буде побачити Марс поруч із Місяцем, а в останні дні травня — спостерігати, як супутник Землі пройде між Венерою та Сатурном. Цей момент припаде на 23 травня.

Зорепад від комети Галлеї

Щорічний метеорний потік Ета-Аквариди, утворений уламками комети Галлеї, досягне піку 6 травня. Проте яскраві “падаючі зірки” можна буде побачити вже за кілька днів до цієї дати.

У ніч пікового спалаху, завдяки відсутності яскравого Місяця, спостерігачі зможуть побачити від 10 до 20 метеорів щогодини. Найкращий час для спостереження — перед світанком, на східному небі.

Метеори Ета-Аквариди відомі своєю швидкістю — вони вриваються в атмосферу зі швидкістю 66 км/с, часто залишаючи за собою яскраві пилові шлейфи, які затримуються в небі на кілька секунд.

Рідкісне явище — зоряний вибух

Цього травня астрономи очікують на одне з найяскравіших космічних явищ десятиліття — “нову” у системі T Coronae Borealis.

Ця подія відбувається приблизно раз на 80 років. У системі, що складається з червоного гіганта та білого карлика, останній поступово накопичує водень із зовнішньої оболонки свого сусіда. Коли накопичується критична маса — відбувається термоядерний спалах.

Останній такий вибух зафіксували у 1946 році. Сьогоднішні зміни у яскравості зорі дають підстави вважати, що новий спалах уже близько. Астрономи прогнозують, що зоря стане видимою неозброєним оком і світитиме кілька днів поспіль.

Травень обіцяє бути незабутнім місяцем для тих, хто любить спостерігати за зірками. Варто лише підняти очі до неба.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *