
Протягом перших чотирьох місяців 2025 року на Тернопільщині зареєстровано 1 884 новонароджених. Заступниця начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Людмила Гетьман розповіла про основні правила реєстрації народження дитини, особливості для батьків, які не перебувають у шлюбі, випадки застосування репродуктивних технологій та алгоритм дій для українців за кордоном.
Де можна зареєструвати новонародженого
Батьки повинні подати документи на реєстрацію народження не пізніше одного місяця після пологів. Процедура безкоштовна і проводиться у день звернення.
Заяву на реєстрацію можна подати до:
- відділу ДРАЦС або виконавчого органу місцевої ради;
- Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- медзакладу, який співпрацює з ДРАЦС;
- порталу «Дія» через послугу єМалятко.
Необхідні документи
Для реєстрації потрібно надати:
- медичне свідоцтво про народження;
- паспорти обох батьків або одного з них;
- свідоцтво про шлюб або спільну заяву батьків (якщо вони не в шлюбі);
- паспорт іншої особи, якщо заявник не є батьком дитини.
У разі відсутності медичного документа реєстрація здійснюється на підставі рішення суду про встановлення факту народження.
Визначення походження дитини
Якщо батьки в шлюбі
Походження дитини від батька підтверджується свідоцтвом про шлюб, якщо мати перебувала в ньому на момент народження.
Якщо батьки не в шлюбі
У такому разі батьківство встановлюється за:
- спільною заявою матері та батька;
- рішенням суду.
Якщо немає жодного з цих документів, запис про батька здійснюється за прізвищем та громадянством матері. Ім’я та по батькові визначаються на її розсуд.
Допоміжні репродуктивні технології
У разі, якщо дитина була зачата за допомогою репродуктивних технологій, здійснених за письмовою згодою чоловіка, його записують як батька. Якщо ембріон перенесли іншій жінці, батьками дитини вважається подружжя, яке надало генетичний матеріал.
Реєстрація дітей, народжених за кордоном
Для українців, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, реєстрацію актів цивільного стану проводять консульські установи та посольства України.
Під час реєстрації консул одночасно визначає походження дитини та надає їй прізвище, ім’я та по батькові. Також він має повноваження вносити зміни, виправлення чи поновлювати записи актів цивільного стану, зареєстровані в Україні.
Якщо дитину реєструють за місцем проживання батьків, місцем народження у свідоцтві може бути вказане фактичне місце пологів, що підтверджується відповідним документом.
«У разі, якщо зазначається фактичне місце народження, про це робиться відмітка в актовому записі, що скріплюється підписом одного або обох батьків», — додала Людмила Гетьман.
Статистика народжуваності
За останні роки на Тернопільщині зареєстровано:
- 2023 рік — 5 467 новонароджених;
- 2024 рік — 4 960 новонароджених;
- січень-квітень 2025 року — 1 884 новонароджених.
Реєстрація народження — важливий правовий крок для кожної дитини, який гарантує їй доступ до громадянських прав, соціального захисту та освіти. Тож батьки повинні вчасно подбати про оформлення всіх необхідних документів.
Немає коментарів